iso_639 CVS - en to fi translation catalogue (482 entries)

en: Abkhazian
fi: abhaasi

en: Achinese
fi: aceh

en: Acoli
fi: atšoli

en: Adangme
fi: adangme

en: Adyghe; Adygei
fi: agyde

en: Afar
fi: afar

en: Afrihili
fi: afrihili

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Afro-Asiatic (Other)
fi: muut afroaasialaiset kielet

en: Ainu
fi: ainu

en: Akan
fi: akan

en: Akkadian
fi: akkadi

en: Albanian
fi: albania

en: Aleut
fi: aleutti

en: Algonquian languages
fi: algonkinkielet

en: Altaic (Other)
fi: muut altailaiset kielet

en: Amharic
fi: amhara

en: Angika
fi: angika

en: Apache languages
fi: apaššikielet

en: Arabic
fi: arabia

en: Aragonese
fi: aragonia

en: Arapaho
fi: arapaho

en: Arawak
fi: arawak

en: Armenian
fi: armenia

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
fi: aromaani

en: Artificial (Other)
fi: muut keinotekoiset kielet

en: Assamese
fi: asami

en: Athapascan languages
fi: athabasca-kielet

en: Australian languages
fi: australialaiset kielet

en: Austronesian (Other)
fi: muut austronesialaiset kielet

en: Avaric
fi: avaari

en: Avestan
fi: avestan

en: Awadhi
fi: awadhi

en: Aymara
fi: aymara

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Balinese
fi: bali

en: Baltic (Other)
fi: muut balttilaiset kielet

en: Baluchi
fi: belutši

en: Bambara
fi: bambara

en: Bamileke languages
fi: bamileke-kielet

en: Banda languages
fi: banda

en: Bantu (Other)
fi: muut bantukielet

en: Basa
fi: basa

en: Bashkir
fi: baškiiri

en: Basque
fi: baski

en: Batak languages
fi: batak

en: Beja
fi: beja

en: Belarusian
fi: valkovenäjä

en: Bemba
fi: bemba

en: Bengali
fi: bengali

en: Berber (Other)
fi: muut berberikielet

en: Bhojpuri
fi: bhojpuri

en: Bihari
fi: bihari

en: Bikol
fi: bikol

en: Bini; Edo
fi: bini

en: Bislama
fi: bislama

en: Blin; Bilin
fi: bilen (bilin, blin)

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Braj
fi: bradž

en: Breton
fi: bretoni

en: Buginese
fi: bugi

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Buriat
fi: burjaatti

en: Burmese
fi: burma

en: Caddo
fi: caddo

en: Catalan; Valencian
fi: katalaani

en: Caucasian (Other)
fi: muut kaukasialaiset kielet

en: Cebuano
fi: cebuano

en: Celtic (Other)
fi: muut kelttiläiset kielet

en: Central American Indian (Other)
fi: muut Keski-Amerikan intiaanikielet

en: Central Khmer
fi: khmer

en: Chagatai
fi: tšagatai

en: Chamic languages
fi: cham-kielet

en: Chamorro
fi: chamorro

en: Chechen
fi: tšetšeeni

en: Cherokee
fi: cherokee

en: Cheyenne
fi: cheyenne

en: Chibcha
fi: chibcha

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
fi: nyanja (chewa)

en: Chinese
fi: kiina

en: Chinook jargon
fi: chinook-jargon

en: Chipewyan
fi: chipewyan

en: Choctaw
fi: choctaw

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
fi: kirkkoslaavi

en: Chuukese
fi: chuuk

en: Chuvash
fi: tšuvassi

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
fi: klassinen newari

en: Classical Syriac
fi: klassinen syyria

en: Coptic
fi: kopti

en: Cornish
fi: korni

en: Corsican
fi: korsika

en: Cree
fi: cree

en: Creek
fi: muskogi

en: Creoles and pidgins (Other)
fi: muut englantiin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and pidgins, English based (Other)
fi: muut englantiin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and pidgins, French-based (Other)
fi: muut ranskaan perustuvat kreolit ja pidginit

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based (Other)
fi: muut portugaliin perustuvat kreolit ja pidginit

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
fi: krimintataari; kriminturkki

en: Croatian
fi: kroatia

en: Cushitic (Other)
fi: muut kuušilaiskielet

en: Czech
fi: tšekki

en: Dakota
fi: dakota

en: Danish
fi: tanska

en: Dargwa
fi: dargva

en: Delaware
fi: delaware

en: Dinka
fi: dinka

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
fi: divehi

en: Dogri
fi: dogri

en: Dogrib
fi: dogrib

en: Dravidian (Other)
fi: muut dravidakielet

en: Duala
fi: duala

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
fi: keskihollanti

en: Dutch; Flemish
fi: hollanti

en: Dyula
fi: dyula

en: Dzongkha
fi: dzongkha

en: Eastern Frisian
fi: itäfriisi

en: Efik
fi: efik

en: Egyptian (Ancient)
fi: muinaisegypti

en: Ekajuk
fi: ekajuk

en: Elamite
fi: elami

en: English
fi: englanti

en: English, Middle (1100-1500)
fi: keskienglanti

en: English, Old (ca. 450-1100)
fi: muinaisenglanti

en: Erzya
fi: ersä

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro

en: Ewe
fi: ewe

en: Ewondo
fi: ewondo

en: Fang
fi: fang

en: Fanti
fi: fanti

en: Faroese
fi: fääri

en: Fijian
fi: fidži

en: Filipino; Pilipino
fi: filippiino

en: Finnish
fi: suomi

en: Finno-Ugrian (Other)
fi: muut suomalais-ugrilaiset kielet

en: Fon
fi: fon

en: French
fi: ranska

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
fi: keskiranska

en: French, Old (842-ca. 1400)
fi: muinaisranska

en: Friulian
fi: friuli

en: Fulah
fi: fulani

en: Ga
fi: gã

en: Gaelic; Scottish Gaelic
fi: gaeli

en: Galibi Carib
fi: karibi

en: Galician
fi: galicia

en: Ganda
fi: ganda

en: Gayo
fi: gayo

en: Gbaya
fi: gbaya

en: Geez
fi: ge'ez

en: Georgian
fi: georgia

en: German
fi: saksa

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
fi: keskiyläsaksa

en: German, Old High (ca. 750-1050)
fi: muinaisyläsaksa

en: Germanic (Other)
fi: muut germaaniset kielet

en: Gilbertese
fi: kiribati

en: Gondi
fi: gondi

en: Gorontalo
fi: gorontalo

en: Gothic
fi: gootti

en: Grebo
fi: grebo

en: Greek, Ancient (to 1453)
fi: muinaiskreikka

en: Greek, Modern (1453-)
fi: nykykreikka

en: Guarani
fi: guarani

en: Gujarati
fi: gujarati

en: Gwich´in
fi: gwich'in

en: Haida
fi: haida

en: Haitian; Haitian Creole
fi: haiti

en: Hausa
fi: hausa

en: Hawaiian
fi: havaiji

en: Hebrew
fi: heprea

en: Herero
fi: herero

en: Hiligaynon
fi: hiligaynon

en: Himachali
fi: himachali

en: Hindi
fi: hindi

en: Hiri Motu
fi: hiri-motu

en: Hittite
fi: heetti

en: Hmong
fi: hmong

en: Hungarian
fi: unkari

en: Hupa
fi: hupa

en: Iban
fi: iban

en: Icelandic
fi: islanti

en: Ido
fi: ido

en: Igbo
fi: igbo

en: Ijo languages
fi: idžo

en: Iloko
fi: iloko

en: Inari Sami
fi: inarinsaame

en: Indic (Other)
fi: muut indoarjalaiset kielet

en: Indo-European (Other)
fi: muut indoeurooppalaiset kielet

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Ingush
fi: inguuši

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
fi: interlingua

en: Interlingue
fi: interlingue

en: Inuktitut
fi: inuktitut

en: Inupiaq
fi: iñupiaq

en: Iranian (Other)
fi: muut iranilaiskielet

en: Irish
fi: iiri

en: Irish, Middle (900-1200)
fi: keski-iiri

en: Irish, Old (to 900)
fi: muinaisiiri

en: Iroquoian languages
fi: irokeesikielet

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Javanese
fi: jaava

en: Judeo-Arabic
fi: juutalaisarabia

en: Judeo-Persian
fi: juutalaispersia

en: Kabardian
fi: kabardi

en: Kabyle
fi: kabyyli

en: Kachin; Jingpho
fi: kachin

en: Kalaallisut; Greenlandic
fi: kalaallisut; grönlanti

en: Kalmyk; Oirat
fi: kalmukki

en: Kamba
fi: kamba

en: Kannada
fi: kannada

en: Kanuri
fi: kanuri

en: Kara-Kalpak
fi: karakalpakki

en: Karachay-Balkar
fi: karatšai-balkaari

en: Karelian
fi: karjala

en: Karen languages
fi: karen

en: Kashmiri
fi: kashmiri

en: Kashubian
fi: kašubi

en: Kawi
fi: kavi

en: Kazakh
fi: kazakki

en: Khasi
fi: khasi

en: Khoisan (Other)
fi: muut khoisan-kielet

en: Khotanese
fi: khotani

en: Kikuyu; Gikuyu
fi: kikuju

en: Kimbundu
fi: kimbundu

en: Kinyarwanda
fi: ruanda

en: Kirghiz; Kyrgyz
fi: kirgiisi

en: Klingon; tlhIngan-Hol
fi: klingon

en: Komi
fi: komi

en: Kongo
fi: kongo

en: Konkani
fi: konkani

en: Korean
fi: korea

en: Kosraean
fi: kosrae

en: Kpelle
fi: kpelle

en: Kru languages
fi: kru-kielet

en: Kuanyama; Kwanyama
fi: kuanjama

en: Kumyk
fi: kumykki

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Kurukh
fi: kurukh

en: Kutenai
fi: kutenai

en: Ladino
fi: ladino

en: Lahnda
fi: lahnda

en: Lamba
fi: lamba

en: Land Dayak languages
fi: dajakki

en: Lao
fi: lao

en: Latin
fi: latina

en: Latvian
fi: latvia

en: Lezghian
fi: lezgi

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
fi: limburg

en: Lingala
fi: lingala

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Lojban
fi: lojban

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
fi: alasaksa

en: Lower Sorbian
fi: alasorbi

en: Lozi
fi: lozi

en: Luba-Katanga
fi: luba (Katanga)

en: Luba-Lulua
fi: luba (Lulua)

en: Luiseno
fi: luiseño

en: Lule Sami
fi: luulajansaame

en: Lunda
fi: lunda

en: Luo (Kenya and Tanzania)
fi: luo

en: Lushai
fi: lushai

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
fi: luxemburg

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Madurese
fi: madura

en: Magahi
fi: magahi

en: Maithili
fi: maithili

en: Makasar
fi: makassar

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Malay
fi: malaiji

en: Malayalam
fi: malayalam

en: Maltese
fi: malta

en: Manchu
fi: mantšu

en: Mandar
fi: mandar

en: Mandingo
fi: mandingo

en: Manipuri
fi: manipuri

en: Manobo languages
fi: manobokielet

en: Manx
fi: manksi

en: Maori
fi: maori

en: Mapudungun; Mapuche
fi: araukaani

en: Marathi
fi: marathi

en: Mari
fi: mari

en: Marshallese
fi: marshallinsaaret

en: Marwari
fi: marwari

en: Masai
fi: masai

en: Mayan languages
fi: mayakielet

en: Mende
fi: mende

en: Mi'kmaq; Micmac
fi: micmac

en: Minangkabau
fi: minangkabau

en: Mirandese
fi: mirandês

en: Mohawk
fi: mohawk

en: Moksha
fi: mokša

en: Moldavian
fi: moldavia

en: Mon-Khmer (Other)
fi: mut mon-khmer-kielet

en: Mongo
fi: mongo

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Mossi
fi: mossi

en: Multiple languages
fi: monia kieliä

en: Munda languages
fi: mundakielet

en: N'ko
fi: nko

en: Nahuatl languages
fi: nahuatl

en: Nauru
fi: nauru

en: Navajo; Navaho
fi: navajo

en: Ndebele, North; North Ndebele
fi: ndebele, pohjois-

en: Ndebele, South; South Ndebele
fi: ndebele, etelä-

en: Ndonga
fi: ndonga

en: Neapolitan
fi: napoli

en: Nepali
fi: nepali

en: Newari; Nepal Bhasa
fi: newari

en: Nias
fi: nias

en: Niger-Kordofanian (Other)
fi: muut nigeriläis-kongolaiset kielet

en: Nilo-Saharan (Other)
fi: muut niililäis-saharalaiset kielet

en: Niuean
fi: niue

en: No linguistic content
fi: (ei kielellistä sisältöä)

en: Nogai
fi: nogai

en: Norse, Old
fi: muinaisnorja

en: North American Indian
fi: Pohjois-Amerikan intiaanikielet

en: Northern Frisian
fi: pohjoisfriisi

en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

en: Northern Sotho, Pedi; Sepedi
fi: sotho, pohjois-

en: Norwegian
fi: norja

en: Norwegian Bokmål; Bokmål, Norwegian
fi: norja (bokmål)

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
fi: norja (nynorsk)

en: Nubian languages
fi: nubialaiset kielet

en: Nyamwezi
fi: nyamwezi

en: Nyankole
fi: nyankole

en: Nyoro
fi: nyoro

en: Nzima
fi: nzima

en: Occitan (post 1500); Provençal
fi: oksitaani

en: Ojibwa
fi: odžibwa

en: Oriya
fi: oriya

en: Oromo
fi: oromo

en: Osage
fi: osage

en: Ossetian; Ossetic
fi: osseetti

en: Otomian languages
fi: otomikielet

en: Pahlavi
fi: pahlavi

en: Palauan
fi: palau

en: Pali
fi: paali

en: Pampanga
fi: pampanga

en: Pangasinan
fi: pangasinan

en: Panjabi; Punjabi
fi: panjabi

en: Papiamento
fi: papiamentu

en: Papuan (Other)
fi: muut papuakielet

en: Persian
fi: persia

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
fi: muinaispersia

en: Philippine (Other)
fi: muut filippiiniläiset kielet

en: Phoenician
fi: foinikia

en: Pohnpeian
fi: pohnpei

en: Polish
fi: puola

en: Portuguese
fi: portugali

en: Prakrit languages
fi: prakrit-kielet

en: Provençal, Old (to 1500)
fi: muinaisprovensaali

en: Pushto
fi: pašto

en: Quechua
fi: ketšua

en: Rajasthani
fi: rajasthani

en: Rapanui
fi: rapanui

en: Rarotongan; Cook Island Maori
fi: rarotonga

en: Reserved for local use
fi: (varattu paikalliseen käyttöön)

en: Romance (Other)
fi: muut romaaniset kielet

en: Romanian
fi: romania

en: Romansh
fi: retoromaani

en: Romany
fi: romani

en: Rundi
fi: rundi

en: Russian
fi: venäjä

en: Salishan languages
fi: sališilaiset kielet

en: Samaritan Aramaic
fi: samarianaramea

en: Sami languages (Other)
fi: muut saamelaiskielet

en: Samoan
fi: samoa

en: Sandawe
fi: sandawe

en: Sango
fi: sango

en: Sanskrit
fi: sanskrit

en: Santali
fi: santali

en: Sardinian
fi: sardi

en: Sasak
fi: sasak

en: Scots
fi: skotti

en: Selkup
fi: selkuppi

en: Semitic (Other)
fi: muut seemiläiset kielet

en: Serbian
fi: serbia

en: Serer
fi: serer

en: Shan
fi: shan

en: Shona
fi: shona

en: Sichuan Yi
fi: sichuanin-yi

en: Sicilian
fi: sisilia

en: Sidamo
fi: sidamo

en: Sign Languages
fi: viittomakielet

en: Siksika
fi: mustajalka (siksika)

en: Sindhi
fi: sindhi

en: Sinhala; Sinhalese
fi: sinhala

en: Sino-Tibetan (Other)
fi: muut sinotiibettiläiset kielet

en: Siouan languages
fi: sioux-kielet

en: Skolt Sami
fi: koltansaame

en: Slave (Athapascan)
fi: athapaski-slavi

en: Slavic (Other)
fi: muut slaavilaiset kielet

en: Slovak
fi: slovakki

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Sogdian
fi: sogdi

en: Somali
fi: somali

en: Songhai languages
fi: songhai

en: Soninke
fi: soninke

en: Sorbian languages
fi: sorbi

en: Sotho, Southern
fi: eteläsotho

en: South American Indian (Other)
fi: muut Etelä-Amerikan intiaanikielet

en: Southern Altai
fi: eteläaltai

en: Southern Sami
fi: eteläsaame

en: Spanish; Castilian
fi: espanja

en: Sranan Tongo
fi: Sranan tongo

en: Sukuma
fi: sukuma

en: Sumerian
fi: sumeri

en: Sundanese
fi: sunda

en: Susu
fi: susu

en: Swahili
fi: swahili

en: Swati
fi: swazi

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Swiss German; Alemannic
fi: sveitsinsaksa

en: Syriac
fi: syyria

en: Tagalog
fi: tagalog

en: Tahitian
fi: tahiti

en: Tai (Other)
fi: muut thaikielet

en: Tajik
fi: tadžikki

en: Tamashek
fi: tamashek

en: Tamil
fi: tamili

en: Tatar
fi: tataari

en: Telugu
fi: telugu

en: Tereno
fi: tereno

en: Tetum
fi: tetum

en: Thai
fi: thai

en: Tibetan
fi: tiibetti

en: Tigre
fi: tigre

en: Tigrinya
fi: tigrinya

en: Timne
fi: temne

en: Tiv
fi: tiv

en: Tlingit
fi: tlinglit

en: Tok Pisin
fi: tok-pisin

en: Tokelau
fi: tokelau

en: Tonga (Nyasa)
fi: Malawin tonga

en: Tonga (Tonga Islands)
fi: Tongan tonga

en: Tsimshian
fi: tsimshian

en: Tsonga
fi: tsonga

en: Tswana
fi: tswana

en: Tumbuka
fi: tumbuka

en: Tupi languages
fi: tupikielet

en: Turkish
fi: turkki

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
fi: osmaninturkki

en: Turkmen
fi: turkmeeni

en: Tuvalu
fi: tuvalu

en: Tuvinian
fi: tuva

en: Twi
fi: twi

en: Udmurt
fi: udmurtti

en: Ugaritic
fi: ugarit

en: Uighur; Uyghur
fi: uiguuri

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Umbundu
fi: umbundu

en: Undetermined
fi: määrittämätön

en: Upper Sorbian
fi: yläsorbi

en: Urdu
fi: urdu

en: Uzbek
fi: uzbekki

en: Vai
fi: vai

en: Venda
fi: venda

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Volapük
fi: volapük

en: Votic
fi: vatja

en: Wakashan languages
fi: wakashkielet

en: Walamo
fi: walamo

en: Walloon
fi: valloni

en: Waray
fi: waray

en: Washo
fi: washo

en: Welsh
fi: kymri

en: Western Frisian
fi: länsifriisi

en: Wolof
fi: wolof

en: Xhosa
fi: xhosa

en: Yakut
fi: jakuutti

en: Yao
fi: mien

en: Yapese
fi: yap

en: Yiddish
fi: jiddiš

en: Yoruba
fi: yoruba

en: Yupik languages
fi: jupikkikielet

en: Zande languages
fi: zande

en: Zapotec
fi: sapoteekki

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
fi: zaza; dimili; dimli; kirdki; kirmanjki; zazaki

en: Zenaga
fi: zenaga

en: Zhuang; Chuang
fi: zhuang

en: Zulu
fi: zulu

en: Zuni
fi: zuni
